Dlaczego nie warto bać się wizyty u dentysty? - Stomatologia

Stomatologia Chorzów

Leczenie dentofobii

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstaw

Dlaczego nie warto bać się wizyty u dentysty? - Stomatologia Stomatologia Chorzów
owych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia


Najważniejsze informacje o gabinetach stomatologicznych


O gabinetach stomatologicznych napisano już wiele. Współczesne gabinety stomatologiczne w Polsce zawierają szereg różnego rodzaju usprawnień, których zadaniem jest dostarczenie pacjentom najwyższej jakości usług w jak najlepszej cenie. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, dla których zdrowie, higiena i komfort są zdecydowanie na pierwszym miejscu. Dzięki temu ma się możliwość spróbowania takich rozwiązań, które w stu procentach spełnią oczekiwania. Gabinety stomatologiczne dzięki profesjonalizmowi i dobremu podejściu do realizacji zabiegów jamy ustnej, są wzorem do naśladowania w innych dziedzinach medycyny. Tu nie ma problemów ze sprzętem, a za sprawą tego, że są to na ogół gabinety prywatne, jakość świadczonych usług jest na bardzo, bardzo wysokim poziomie. Warto mieć to na uwadze!

W dzisiejszym tekście poruszamy temat stomatologii. Czy jest to rzeczywiście jak mówi wielu zawód przyszłości? Co warto o niej wiedzieć, o czym pamiętać? Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych podjęciem pracy jako stomatolog. Interesują się oni nie tylko kwestią zarobków i rozwoju osobistego, ale także perspektywami tego zawodu. Co można robić w stomatologii za 5 lat, a co można zrobić za lat dziesięć? Jak będzie wyglądała stomatologia za 30 lat? Odpowiedzi na te pytania nie są jasne, ale jedno jest pewne – technologia idzie do przodu i stomatologia nie jest tutaj absolutnie żadnym wyjątkiem. Dobry stomatolog to naprawdę światowej klasy specjalista, który korzysta ze wszystkich najnowszych zdobyczy medycyny, innowacyjności i rozwoju.



Dlaczego bolą zęby

Ból zębów może być wywoływany procesami patologicznymi toczącymi się w obrębie zęba lub w przyzębiu brzeżnym i wierzchołkowym. Może jednak boleć ząb, w którym nie obserwujemy żadnych procesów patologicznych, a ból jest albo objawem chorób innych części układu stomatognatycznego lub pochodzenia sercowo-naczyniowego, mózgowego, mięśniowego, względnie nerwowego. Każda postać bólu twarzy i bólu głowy może powodować ból zębów, w niektórych przypadkach jest on nawet jedynym objawem choroby.

Podłożem bólu zęba może być m.in.:

próchnica zębów – bakteryjna choroba tkanek twardych zęba prowadząca do powstawania ubytków (dziur) odsłaniających unerwioną i bolącą miazgę.
zakażenie miazgi – zainfekowanie miazgi bakteriami, które dostały się tam w wyniku odsłonięcia jej przez próchnicę.
nadwrażliwość zęba – podrażnienie miazgi przez czynniki zewnętrzne, najczęściej zimno lub gorąco, np. podczas jedzenia lodów.
martwy ząb – zapalenie będące następstwem obumarcia miazgi, postępujące przez korzeń zęba i infekujące tkanki okołowierzchołkowe, a nawet kości i tkanki miękkie.
ekstrakcja zęba – chirurgiczne usunięcie zęba wywołujące ból i obrzęk w miejscu rany w kości i dziąśle.
plomba w zębie – substancja wypełniająca wywołany próchnicą ubytek może podrażniać miazgę i wywoływać odczucia bólowe.
zanikanie dziąseł – jeden z głównych objawów zapalenia przyzębia (paradontozy) skutkujący odsłonięciem wrażliwych części zęba.
wyrzynanie się zębów – u niemowlaków pojawianie się pierwszych zębów, u dzieci wypadanie mleczaków, a u dorosłych pojawianie się ósemek, czyli tzw. „zębów mądrości” często powoduje ból.
szkorbut – powodowany niedoborem kwasu askorbinowego, czyli witaminy C, może przejawiać się bólem zębów oraz zmianami w przyzębiu, sygnalizującym wysokie zapotrzebowanie organizmu na tę substancję.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w